back to top
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
spot_img
More

  Najnowsze

  Francuski koncern napędza rosyjskie myśliwce

  Naprawdę trudno to zrozumieć! Minęło już tyle miesięcy od agresji sowietów na Ukrainę i można było się zreflektować. Codziennie bowiem dochodzą do nas straszne informacje o okrucieństwach tej wojny. Codziennie słyszymy o zabitych dzieciach, starcach, cywilach i obrońcach Azowstalu. Codziennie. Tylko, czy do wszystkich te informacje docierają, a może są jeszcze tacy, którzy świadomie wspierają rosyjską machinę wojenną i wygłuszyli się na tragiczne fakty.

  Według francuskiej gazety „Le Monde” są tacy, którzy się nie zreflektowali. Są tacy, którzy są głusi i ślepi. Są tacy, którzy finansują sowieckich zbrodniarzy. Tym kimś jest francuski koncern Total Energies. „Le Monde” pisze: W Rosji TotalEnergies nie tylko eksportuje gaz do Europy, czym często się tłumaczy uzasadniając swoją tam obecność. Francuski gigant naftowy wraz ze swoim lokalnym partnerem Novatekiem eksploatuje złoże, z którego wydobywane są kondensaty gazowe, ciekły węglowodór , który po przekształceniu w naftę służy do tankowania rosyjskich samolotów bojowych biorących udział w wojnie na Ukrainie. Terneftegaz, który jest operatorem tego złoża, w 49% należy do TotalEnergies, a 51% do Novateku.” Jak ustaliła „La Monde” łańcuch dostaw prowadzi od złoża na Syberii do dwóch lotniczych baz wojskowych „Morozowskaya” i „Malchewo”, z których każda mieści eskadrę wielozadaniowych samolotów bojowych. Oddziały te są oskarżane przez Amnesty International i Human Rights Watch o uderzenie w ukraińską ludność cywilną, w szczególności o bombardowanie Teatru Mariupol.

  Ilu jeszcze Schrederów? Ile jeszcze francuskich koncernów będzie legitymowało i dokładało do zbrodniczej machiny wojennej sowietów. Nam się to w głowie nie mieści. Ciekawe, czy mieści się to w sumieniach Francuzów.

  źródło: Le Monde

  photo: domena publiczna

  Najnowsze

  spot_imgspot_img

  Nie przegap