back to top
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
spot_img
More

  Najnowsze

  Lis(ek) świntuszek

  Jeszcze nie ustały w naszej redakcji rozmowy o praktykach stosowanych wobec przełożonych osób z kierownictwa TVN, a tu bach i na stronach Wirtualnej Polski pojawia się artykuł Szymona Jadczaka o praktykach stosowanych przez niedawno zwolnionego Tomasza Lisa. Autor tekstu na twitterowym koncie umieszcza link do artykułu i opatruje go takim komentarzem: „Dziękuję Pawłowi Kapuście i Piotrowi Mieśnikowi za wsparcie przy pracy nad tym tekstem. Łatwo nie było ale takiej wolności i komfortu pracy jak w Wirtualnej Polsce nie miałem nigdzie. A byłem już w 11 redakcjach więc wiem o czym mówię”. Trudno dziwić się takiemu występowi, jak dzień pod dniu słyszymy o kolejnych nieprawidłowościach w pracach redakcji, a zwłaszcza panującemu w nich mobbingowi.

  Autor tekstu dotarł do świadków nieprawidłowych zachowań byłego naczelnego Newsweeka, Tomasza Lisa. Pewne sytuacje mogłyby nawet nas ubawić, gdyby nie fakt, że mamy pewną wrażliwość i staramy się postawić w sytuacji gnębionych przez Lisa pracowników. Utkwi nam jednak w pamięci kilka sytuacji.
  Redaktor Lis okazał się prawdziwym braffiterem. (Dla niewtajemniczonych, słowo brafitter to nie inaczej, jak specjalista od biustonoszy). Autor tekstu przytacza słowa jednego z pracowników Newsweeka, który tak opisuje zachowanie Lisa: „Sytuacja z newsroomu. Naczelny zagląda w dekolt jednej z redaktorek i komentuje kolor jej stanika”.

  Czasami na operatywkach dziennikarzom, a zwłaszcza dziennikarkom brakowało wyobraźni. Wtedy redaktor naczelny Lis odgrywa scenki rodzajowe. Jeden z rozmówców Jadczaka wspomina, jak Lis parodiuje powitanie Prezydenta Dudy z Prezydentem Zełenskim obłapiając młodą dziennikarkę. Dziennikarka czuje dyskomfort i my po przeczytaniu tego fragmentu także i myślimy, że gdyby ten manewr próbował zastosować na naszych graficzkach, musiałby się zmierzyć z efektami ich uczestniczenia w zajęciach z obrony własnej.

  W niedługim czasie odbędzie się w Warszawie Parada Równości. Po przeczytaniu kolejnego fragmentu tekstu uznaliśmy, że musimy zwrócić się do organizatorów o szczególne wyróżnienie Tomasza Lisa, a może nawet zorganizowanie dla niego jakiejś specjalnej platformy. Jeden z rozmówców Jadczaka wspomina: „Były też okropne kawały o gejach, koledzy geje z redakcji fatalnie to znosili”.

  My jako męska część redakcji „Cebuli” mamy też prośbę do naszej naczelnej. Może zmieniłaby formę naszych cotygodniowych spotkań i zechciała wziąć przykład ze swojego „utalentowanego” kolegi Lisa. Ten, gdy miał dobry humor, tryskał na kolegiach kawałami o zabarwieniu seksistowskim, opowiadane knajackim językiem. Obiecujemy, że będziemy zasłaniać uszy naszym graficzkom, które kompletnie nie posiadają poczucia humoru.

  Kolejną rada dla naszej naczelnej. Niech przestanie być taką sztywniarą i zauważy, że rozmowę z pracownikiem można prowadzić w dużo luźniejszej formie np. trzymając nogi na blacie, jak miał to w zwyczaju redaktor Lis.

  Można także używać bardziej zrozumiałego języka, gdy się chce wyrazić oczekiwania wobec pracownika, jak np. robił to Tomasz Lis, gdy mówił: „Niech, kur…a, spierdala komuch, w mojej gazecie dla takich debili miejsca nie ma” lub „w dupie wam się przewraca”.

  Szymon Jadczak wysłuchał spowiedzi byłych podwładnych Lisa, tłumaczeń tych, do których skargi trafiały, a także zadał pytania samemu zainteresowanemu. Pan redaktor Lis odpowiedział m.in: „Jednym z elementów pracy naczelnego jest konstruktywna krytyka, a moje uwagi były podyktowane wyłącznie dobrem pisma i interesem czytelników.”.

  Można by skwitować, że te wszystkie niestosowne zachowania wobec pracowników były podyktowane dobrem czytelnika, tylko jak się czuje ten ostatni, gdy zapozna się z całością tekstu Szymona Jadczaka. Pod rozwagę drogi czytelniku Newsweeka.

  Wszystko co zobaczysz na łamach www.theoniondaily.com to kłamstwo a dane często zostały zmyślone lub/i sfałszowane. Strona ma charakter satyryczny. Czytasz na własną odpowiedzialność.

  źródło: wp.pl

  photo: domena publiczna/theoniondaily  Najnowsze

  spot_imgspot_img

  Nie przegap