back to top
wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_img
More

  Najnowsze

  Tarczą Antykryzysową w bakterię wzorem historycznych bohaterów „Krzyżaków”

  Od tygodnia zastanawiamy się, jak walczyć z samym koronawirusem, a także jego skutkami. Wzorem różnych filmów science fiction, które nadrabiamy podczas pracy zdalnej, uzbrajamy się w laserowe miecze, aerozole sypiące złotem, przerabiamy nasze zwierzęta domowe na demony i wilkołaki. Są tacy, co brzydzą się zachodnią produkcją i pogłębiali wiedzę z naszej rodzimej produkcji i po obejrzeniu „Krzyżaków” w szafach zawisły rycerskie zbroje, strugane są kusze, miecze i maczety. Już czuliśmy się bohaterami XXI wieku i wzorem Jagiełły lub Gandalfa w wyobraźni rozprawiamy się z bakterią, a tu nagle w odbiorniku telewizyjnym pojawiają się premier z prezydentem na konferencji po video obradach Rady Gabinetowej.

  Stanęli panowie obok siebie, jak Jagiełło z Witoldem na polu walki z koronawirusem. Przedstawili swoje uzbrojenie, jakim jest pakiet dla przedsiębiorców i pracowników, zwany Tarczą Antykryzysową. Jest to pakiet działań o szacowanej wartości 211 mld zł, to prawie 10% PKB. Pakiet został przygotowany w ekspresowym tempie. Celem jego jest niezwłoczne wprowadzenie rozwiązań, które ograniczą negatywne skutki pandemii i wywołanej przez nią recesji. Bardzo ważny jest fakt, że pakiet ten obejmuje również osoby zatrudnione na umowy zlecenia oraz prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

  Założenia Tarczy Antykryzysowej to mi.in.
  1. przejęcie przez państwo finansowania 40% wynagrodzeń w firmach z problemami, pracodawca będzie mógł obniżyć koszty osobowe o 60% jeżeli nie będzie prowadził zwolnień pracowników,
  2. pokrycie przez państwo połowy pensji pracownika na postojowym,
  3. osoby na jednoosobowej działalności i zatrudnieni na umowy zlecenia i dzieło otrzymają jednorazowe świadczenie,
  4. wakacje kredytowe w bankach,
  5. przesunięcie złożenia deklaracji PIT do czerwca,
  6. małe i średnie firmy będą mogły przedłużyć kredyty oraz uzyskać nowe finansowanie,
  7. mikrofirmy będą mogły uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy do 5 tysięcy na 12 miesięcy,
  8. przedsiębiorcy będą mogli uzyskać odroczenie lub rozłożenie na raty płatności składek ZUS, a także otrzymać zwrot CIT poprzez korektę podatku z 2019r. O wysokość strat w 2020,
  9. firmy transportowe mogą skorzystać z leasingu ARP w odroczonymi o 3 miesiące ratami,
  10. Firmy mogą uzyskać kapitał w Polskim Funduszu Rozwoju oraz ubezpieczenia obrotu KUKE,
  11. UOKIK będzie chronił przed nieuzasadnionym wzrostem cen i niedozwolonymi praktykami na rynku pożyczek gotówkowych,
  12. Służba zdrowia otrzyma 7,5 mld dodatkowych środków na walkę z epidemią,
  13. Zostanie powołany przez premiera Fundusz Inwestycji Publicznych o wartości 30 mld zł celem pobudzenia gospodarki poprzez inwestycje publiczne w infrastrukturę, drogi, szpitale, szkoły, cyfryzację, energetykę, biotechnologię,
  14. firmy nie będą narażone na skutki opóźnień i kar w zamówieniach publicznych,
  15. nastąpi przesunięcie wielu obowiązków i terminów administracyjnych lub sądowych,
  16. pracownicy z Ukrainy otrzymają automatyczne wydłużenie wiz i pozwoleń na pracę

  Pracownicy mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do 12 roku życia na okres 14 dni. Przewidywane jest wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Zaplanowano wakacje od obowiązków administracyjnych. Będzie można także przesunąć płatności za media.

  Polski rząd jako pierwszy w Europie wypracował pakiet antykryzysowy. To tylko nas utwierdza w przekonaniu, że pracuje z wyprzedzeniem i na wysokich obrotach. Zrozumiałym jest zatem, dlaczego w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, a nawet we władzach Unii Europejskiej słyszy się pochwały dla polskiego rządu.

  Co z tym zrobi opozycja? Czy wzorem poselstwa krzyżackiego wbije w ten pakiet dwa nagie miecze? Nagie, bo będzie trudno znaleźć kontrargumenty, ale zapewne ich tęgie głowy będą chciały podjąć walkę. Czy prezydent odpowie wzorem Jagiełły?: „Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Bóg przez wasze ręce zsyła”.

  Wszystko co zobaczysz na łamach www.theoniondaily.com to kłamstwo a dane często zostały zmyślone lub/i sfałszowane. Strona ma charakter satyryczny. Czytasz na własną odpowiedzialność.

  źródło: tvp.info.pl
  photo by:

  Najnowsze

  spot_imgspot_img

  Nie przegap