back to top
środa, 24 kwietnia, 2024
spot_img
More

    Najnowsze

    Zapomniana Reduta Ordona

    Pogoda w Warszawie nie nastraja do żartów. Brakuje ekscytacji przedwyborczym wyścigiem. Przeglądamy zatem portale samorządowe i lokalne, aby uzupełnić wiedzę o sprawach przyziemnych. Co w trawie piszczy poza wyborczą rywalizacją. Być może z uwagi na pochmurne niebo wpadają nam przed oczy jedynie smutne historie. Taką jest m.in. zaniedbany teren Reduty Ordona w Warszawie

    „Informator Ochoty i Włoch” zamieszcza zdjęcie z dramatycznym wyglądem tego miejsca pamięci, o którym pisał Adama Mickiewicz. Pamiętamy boje społeczników z deweloperami, którzy na tym miejscu chcieli postawić mieszkaniówkę. Plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza na terenie obecnego miejsca pamięci zabudowę i chyba do dzisiaj taki jest stan faktyczny. Tak, mieszkaniówka w miejscu walk Powstania Listopadowego 1831 roku, tak bliskim warszawiakom. Niestety nie wszystkim. Spoglądając na zdjęcie widać porozrzucane wokół śmieci pozostawione przez „smakoszy” i nie tylko z okolicznych bloków. Bałagan wokół pomnika z orłem w koronie przykrywać zaczyna dziko rosnąca roślinność, która po ostatnich deszczach bardzo przybrała.

    Miejsce krwawej obrony Warszawy w listopadzie 1831 pod dowództwem Juliana Ordona, to miejsce zapomniane przez władze Warszawy. Zaniedbane, jak Westerplatte przed przejęciem opieki od miasta Gdańsk przez rząd polski. O ochronie rządowej Westerplatte wiceminister Sellin mówił: „Polityka historyczna to jest forma budowania kapitału moralnego narodu i państwa w świecie i to trzeba robić, a nie lekceważyć, jak było przez wiele lat”. Możemy zatem mieć nadzieję, że warszawska Reduta Ordona, doczeka podobnego uzasadnienia jej ochrony, bo włodarze miasta Warszawa nie zdali z tej opieki egzaminu.

    Przypomnijmy na koniec słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego o Pamięci:

    „Każdy naród posiada pomniki, które zawarły w sobie jego cierpienia i radości, jak w jednym ognisku ześrodkowując przeżycia całych pokoleń. Takimi pomnikami są: ruiny, pola bitewne, grody, ulice, na tych ulicach domy, na których widok serca biją goręcej i łzy nabiegają do oczu. Są to świątynie historii, których Polska posiada tak wiele.”

    źródło: iochota.pl
    photo by: iochota.pl

    Najnowsze

    spot_imgspot_img

    Nie przegap