środa, 28 lutego, 2024
spot_img
More

  Najnowsze

  Język żywy?

  Sienkiewicz się w grobie przewraca. Gdyby dożył dzisiejszych dni, to albo zmieniłby dialog pomiędzy Kmicicem, a Wołodyjowskim, albo podciął sobie żyły i zakończył swój żywot. Ignorancja tych, co stosują dialog „Kończ Waść wstydu oszczędź” nie dałaby mu szansy doczekać starości. Był ignorant Trzaskowski, był Kierwiński, a teraz Marszałek Hołownia.

  Internet się burzy i trudno się mu dziwić, bo choć znamy znaczenie wypowiedzianych przez Kmicica słów nie dane nam będzie zostać marszałkiem, prezydentem Warszawy, a nawet posłem. To dla nieuków zarezerwowane są te stanowiska.

  Agnieszka Gozdyra nie wytrzymała i poucza panów na stanowiskach: „Fraza „Kończ waść, wstydu oszczędź” znów zacytowana w złym kontekście. U Sienkiewicza wypowiada ją Kmicic do przewyższającego go kunsztem w walce Wołodyjowskiego („Skończ, oszczędź mi wstydu”). Jest przyznaniem się do przegranej, a nie zamiennikiem „Skończ się kompromitować”.”. Na jej wpis reaguje internautka Katarzyna Mucha, która usprawiedliwia brak podstaw nauczania u skompromitowanych panów i pisze: Język jest zjawiskiem żywym „Kończ waść [ze mną], wstydu [mi] oszczędź” zmieniło się w „Kończ waść [ty], wstydu [sobie] oszczęść” (pisownia oryginalna).

  Marcin Makowski przeczytał wpis Pani Muchy i zatrwożył się, jako i my: „Mylenie kontekstu literackiego i faktycznego znaczenia cytatu jako dowód na to, że język „jest żywy”. Ja chyba jednak jestem z tych starych czasów, w których to był dowód ignorancji.”

  Wszystko co zobaczysz na łamach www.theoniondaily.com to kłamstwo a dane często zostały zmyślone lub/i sfałszowane. Strona ma charakter satyryczny. Czytasz na własną odpowiedzialność.

  źródło: twitter.com

  photo: twitter.com

  Najnowsze

  spot_imgspot_img

  Nie przegap