back to top
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
spot_img
More

  Najnowsze

  Gdzie Mickiewicz pisał „Pana Tadeusza”

  W przemówieniu w Izbie Lordów 11 listopada 1947 r. Winston Churchill powiedział, że „demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu’’. Można też powiedzieć, że lepszej do tej pory nie wymyślono! Kiedy słuchamy wypowiedzi wielu polskich posłów, zwłaszcza z ław opozycji, to myśl brytyjskiego męża stanu sprzed ponad siedemdziesięciu, jest jak najbardziej uprawniona.
  Posłowie ci, wybrani według zasad demokracji, zatrważają swoją ignorancją i brakiem politycznego wyrobienia. Nawet po dłuższym stażu parlamentarnym nic im się nie poprawia. Ale to młodzi i nowi posłowie Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej przodują we wprawianiu nas w zdumienie: to posłanka Klaudia Jachira i poseł Franciszek Sterczewski. Ich sejmowe wystąpienia można przenieść na scenę kabaretową, choć część z nich wcale nie nastraja do radości.
  Zdumienie, zaskoczenie, załamanie, oto nastrój po wysłuchaniu niedawnego wystąpienia na mównicy sejmowej Klaudii Jachiry. Pani posłanka uważa, że wśród migrantów na Białorusi przy granicy z Polską są poeci na miarę Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, czy Cypriana Kamila Norwida. Trzeba dać szansę rozwojowi ich talentów i przyjąć ich do Polski.
  Na jakiej podstawie takie myśli plączą się po głowie posłanki? Zasadniczo nie wiadomo. Sama odwołuje się do prawdopodobieństwa. Przecież wielcy polscy poeci romantyczni byli … uchodźcami.
  No, Pani posłanko, wiedza historii Polski, wiedza o Wielkiej Emigracji, to u Pani zerowa. Zaraz, a może odkrywcza. Bo my teraz już wiemy dlaczego tak sugestywnie Adaś opisał atak mrówek na Telimenę. Zapewne sam tego doświadczył pisząc „Pana Tadeusza” w lesie przy granicy z Prusami, a może Francją. Przecież tamtejsze lasy tchną historią już od czasów jak Germanowie dali łupnia Rzymianom w Lesie Teutoburskim.

  Wszystko co zobaczysz na łamach www.theoniondaily.com to kłamstwo a dane często zostały zmyślone lub/i sfałszowane. Strona ma charakter satyryczny. Czytasz na własną odpowiedzialność.

  źródło: sejm.gov.pl
  photo by:

  Najnowsze

  spot_imgspot_img

  Nie przegap