back to top
niedziela, 26 maja, 2024
spot_img
More

  Najnowsze

  Świat chwali Prezydenta RP a Sikorski jak zwykle

  Nie milkną echa wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Ukrainie. Nie milkną echa jego orędzia wygłoszonego do zgromadzonych parlamentarzystów Ukrainy i ich Prezydenta Wołodymira Zełenskiego. Rozpisuje się o tym fakcie dzisiejsza zagraniczna prasa. To była historyczna wizyta, pierwszej głowy państwa, która wystąpiła przed Radą Najwyższą Ukrainy.

  Zagraniczne media obszernie cytują słowa Prezydenta Polski. Najczęściej wspominają takie stwierdzenia: „Wolny świat ma oblicze Ukrainy”, „Pomimo wielkich zniszczeń, mimo straszliwych zbrodni, wielkiego cierpienia, jakie na co dzień przeżywa naród ukraiński, rosyjscy najeźdźcy was nie złamali, nie zdołali tego zrobić i głęboko wierzę, że nigdy im się to nie uda”.

  Dzisiaj polskie media donoszą o treści zagranicznych mediów po wizycie Prezydenta Dudy w Kijowie. Najczęściej cytowane są te europejskie. My zrobiliśmy przegląd prasy spoza UE.

  „Al Jazeera” w artykule o wizycie Prezydenta Dudy w Kijowie cytuje dziennikarza Al Jazeery, Zeina Basraviego. Basravi powiedział: „W przeciwieństwie do krajów takich jak Niemcy i Francja, które mają silne, tradycyjne powiązania biznesowe i polityczne z Rosją, które próbowały osiągnąć znacznie bardziej wyważone i praktyczne podejście dyplomatyczne w zakresie radzenia sobie z Rosją i Ukrainą, w całym tym konflikcie Polska opowiedziała się wprost po stronie Ukrainy”. „I w związku z tym polski prezydent przemawiający tutaj, w stolicy, miał bardzo jasny przekaz dla światowych przywódców, dla swoich odpowiedników w Europie – że nie może być żadnych interesów z Rosją po tym, co zrobiły jej siły w miejscach takich jak Mariupol, Borodyanka, a na północ od Kijowa w mieście Bucza” – dodał Basravi.

  Japońska „The Asahi Shimbun” poświęciła dużo miejsca tej wizycie. „Podczas gdy siły rosyjskie i ukraińskie walczyły na 551-kilometrowym (342-milowym) klinie wschodniego centrum przemysłowego Ukrainy, prezydent Polski Andrzej Duda udał się w niedzielę do Kijowa, aby wesprzeć ukraińskie aspiracje Unii Europejskiej i przemawiać w parlamencie Ukrainy.” – piszą w Kraju Kwitnącej Wiśni i dodają: „Duda otrzymał owację na stojąco, gdy podziękował ustawodawcom za umożliwienie mu przemawiania tam, gdzie „bije serce wolnej, niepodległej i demokratycznej Ukrainy”.

  „Clarin”, argentyński dziennik zamieszcza video z orędziem Prezydenta Andrzeja Dudy i opatruje tytułem: „Polska opowiada się za przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej.

  O wielkim znaczeniu wizyty Dudy w Kijowie i wystąpieniu przed Radą Najwyższą pisze cały świat. Chwalą Polskę i jej głowę państwa. Tylko Radek Sikorski ma odmienne zdanie plotąc trzy po trzy w “Kropce nad i” o nacjonalizmie Prezydenta RP.

  źródło: asahi.com, aljazeera.com, clarin.com

  photo: Wiaczesław Ratyński/Reuters/theoniondaily

  Najnowsze

  spot_imgspot_img

  Nie przegap